
Balistická ochrana je nedílnou součástí činné služby i konfliktů po celém světě. Jsme distributorem atestovaných kvalitních prvků balistické ochrany pro všechny možné úkoly strategické, operační i taktické činnosti. Úroveň poskytované ochrany se u balistiky odvíjí od certifikací specifické pro danou laboratoř v daném státu. Na trhu je spoustu druhů balistické ochrany, včetně různých variací materiálu pod mnohými ochrannými známkami a obchodními názvy. Každý tento materiál reaguje na dopad projektilu vystřeleného ze střelné zbraně jiným způsobem. Na balistický dopadový materiál působí kinetická energie střely s různou váhou, tvrdostí materiálu, tvarem a teplotou. Teplotou? Při výstřelu totiž vznícená směs a tlak v komoře předá projektilu určitou teplotu, dále se střela zahřívá při průniku vývrtem hlavně, kde dochází ke tření a nakonec další energie vznikne na povrchu materiálu v momentě zásahu, kdy se střela deformuje o balistický prvek. To vše je dáno termodynamikou. Střela může dosáhnout dle teploty okolního vzduchu, váhy střely a její rychlosti až 1400°C. Její kinetická energie dále předává teplotu do zasaženého objektu. V tomto smyslu je důležité, který druh balistické ochrany a její materiál volíme.
Balistickou ochranu můžeme rozdělit na dvě kategorie: Tvrdá a měkká balistika
Měkká balistika je poddajná, dá se ohýbat, užívá se buď samostatně nebo v kombinaci s tvrdou balistikou (viz. ICW pláty), v samostatné formě může mít podobu klasického obdélníku nebo kosodelníku, popřípadě kopíruje tvar vesty, do které se vkládá. Balistické vesty tohoto typu mohou být určeny pro skryté nošení, díky nízkemu profilu a váze a možnosti přizpůsobit se tělu. Chrání pouze proti pistolovým a revolverovým rážím a střepinám. Je flexibilní, lehčí, mobilnější a cenově dostupnější, slouží také k sekundární ochraně pod tvrdou balistiku ke snížení trauma efektu, při zadním průhybu.
Tvrdá balistika je primární ochrana proti pistolovým a revolverovým střelám a střelám s vysokým účinkem dopadu puškových i kulometných ráží, výše ochrany se odvíjí od certifikací specifické pro danou laboratoř v daném státu.
Tvrdou balistiku lze rozdělit podle druhu materiálu:
Balistická ocel - jedná se o monolitní plát z houževnaté oceli, o vysoké tvrdosti
Kompozitní keramické - keramické destičky či šestiúhelníky z abrasivního materiálu, které jsou k sobě pospojované, jejich tvrdost se liší dle materiálu a tloušťka v plátu je kolem 10mm (u level IV plátů) v závislosti na úrovni ochrany. Jde o nejčastější typ účinné balistické ochrany, která je doplněna o vrstvy z polymerních vláken za keramickou vrstvou.
Kompozitní polymerové - často se jedná o slisované vrstvy ze syntetických vláken (aramid nebo polyetylen)



Tvrdé balistické panely můžeme rozdělit na SA a ICW:
SA (Standalone) - neboli "samostatný", je plát, který zajišťuje jak deformaci střely, tak zachycení zbytkové energie a střepin střely po dopadu - často se jedná o kompozitní (vícesložkový) plát, který sestává z keramické přední vrstvy a zadní laminované tkaninové vrstvy. Tento plát je připraven k okamžitému použití do nosiče plátů bez dalších investic.
ICW (In Conjunction With) neboli "ve spojení s" je plát, který svou udávanou úroveň ochrany splňuje a bude fungovat pouze s další doplňenou vrstvou. Tedy pokud kupujete ICW plát úrovně ochrany IV - pravděpodobně bude lehký, tenký a cenově dostupný - znamená to, že se jedná pouze o keramickou vrstvu, popřípadě slabou kompozitní vrstvu a nesplňuje bez další měkké vrstvy normu hloubky vtisku a traumatu podle určitých atestacích. K tomuto ICW panelu je tedy potřeba dokoupit další plát (často uváděný pod pojmem trauma shield)
V zásadě u tvrdého standalone nekeramického plátu level III (pouze vrstva vysokomolekulárního polyetylenu) je třeba počítat, ačkoliv je klasifikován jako ochrana proti puškové ráži, s větším zadním průhybem a tím větším trauma efektem působící na živou tkáň. Dále je nutné podotknout, že pláty s úrovní III nechrání proti průbojným rážím (AP - armor piercing) typu 5.56x45 (SS 109) a 7.62x39



Balistické pláty / Balistické panely:
Podle materiálu: Polyethylenové / Keramické (kompozitní) / Ocelové
Polyetylenové (tvrdé) pláty - tyto pláty disponují nižší váhou často na úkor větší tloušťky plátu, budou pravděpodobně splňovat normu IIIA proti pistolovým a revolverovým rážím nebo puškovou normu úrovně III do ráže 7,62x51mm (M80) s olovněným jádrem. Absence nárazové vrstvy zvyšuje zadní průhyb plátu při dopadu střely, protože se jedná pouze o vrstvenou syntetickou tkaninu (polyetylen nebo aramid). Střela nám tedy nepenetruje, avšak vytvoří značný druhotný efekt na naše tělo, tzv. trauma efekt - tupé poranění (blunt damage) může tělu způsobit různé otřesy, oděrky, tržné rány až vnitřní či vnější krvácení nebo zlomeninu kostí.
Keramické (kompozitní) pláty - Přední nárazová vrstva je tvořena z abrasivního materiálu, často tvrdých keramických destiček, které jsou spojeny do příslušného tvaru a velikosti, za nimi je slisovaná vrstvená část syntetické tkaniny, často je to aramid nebo polyetylen. Keramická část slouží k deformaci projektilu - materiál je tvrdší než samotná střela, která na keramickou vrstvu dopadá. Keramické destičky se při dopadu střely tříští a odštěpují, zatímco zadní tkaninová vrstva zachycuje zbytkovou energii.

Ocelové pláty: Hardox a Armox
Hardox
- Charakteristika:
Hardox je značka otěruvzdorných ocelí vyráběná švédskou společností SSAB. Tyto oceli jsou známé svou vysokou tvrdostí, odolností proti opotřebení a dlouhou životností. - Použití:
Používá se v průmyslu, kde dochází k intenzivnímu opotřebení (např. lomy, stavební stroje, přepravní zařízení). - Vlastnosti:
- Tvrdost (HB): Typicky v rozmezí 400–700 HB (podle konkrétního typu).
- Vysoká pevnost v tahu.
- Dobrá obrobitelnost, přestože je velmi tvrdá.
- Není primárně určena pro balistickou ochranu, ale pro odolnost vůči otěru.
Armox
- Charakteristika:
Armox je speciální ocel od stejné společnosti (SSAB) navržená speciálně pro balistickou ochranu. - Použití:
Používá se v pancéřování vojenských vozidel, ochranných stěnách, budovách a balistických vestách. - Vlastnosti:
- Kombinace vysoké tvrdosti a houževnatosti.
- Navržena tak, aby odolávala průbojné munici, střelám i výbuchům.
- Různé typy mají odlišné specifikace, například Armox 500T nebo 600T (číslo označuje tvrdost).
- Certifikace pro různé balistické standardy (např. STANAG, NIJ).
- Výborné vlastnosti při svařování a zpracování.
Druhy střihů balistických plátů
Balistické pláty se vyrábějí v různých tvarech, které zohledňují ergonomii a účel použití. Rozdíly ve střihu mají vliv na pohyblivost, komfort a krytí těla.
SAPI (Small Arms Protective Insert)
- Charakteristika:
- Tradiční střih balistických plátů používaný v armádě USA.
- Tvar obdélníku se zkosenými horními rohy.
- Vyvážený poměr mezi ochranou a mobilitou.
- Použití:
- Standardní volba pro vojenské balistické vesty.
- Určeno pro pokrytí důležitých orgánů (srdce, plíce).
- Výhody:
- Dobrá ochrana bez výrazného omezení pohyblivosti.
Shooter Cut
- Charakteristika:
- Modifikovaný střih se širším zkosením na horních rozích.
- Střih umožňuje lepší pohyblivost ramen a snazší manipulaci se zbraní.
- Použití:
- Preferovaný mezi profesionály, kteří potřebují větší flexibilitu při střelbě (vojáci, ozbrojené složky).
- Výhody:
- Zlepšená ergonomie při použití zbraně.
- Lepší pohyblivost ramen bez výrazné ztráty krytí.
Swimmer Cut
- Charakteristika:
- Silně zkosené horní rohy a boční hrany.
- Ještě více odlehčený střih než Shooter Cut.
- Umožňuje maximální pohyb ramen, zejména při plavání nebo pohybech rukou nad hlavou.
- Použití:
- Ideální pro situace, kde je potřeba maximální mobilita (speciální operace, plavání s výstrojí).
- Výhody:
- Nejvyšší volnost pohybu.
- Nejnižší hmotnost ze všech střihů.
- Nevýhody:
- Menší krytí klíčových oblastí těla.
Square Cut (Čtvercový střih)
- Charakteristika:
- Čtvercový nebo obdélníkový tvar bez zkosení rohů.
- Nejjednodušší tvar, často používaný u bočních balistických plátů.
- Použití:
- Častý u bočních ochranných plátů nebo méně exponovaných částí těla.
- Výhody:
- Maximální krytí oblasti, kam je plát umístěn.
- Vhodný pro statické situace nebo pro nižší pohyblivost.
- Nevýhody:
- Nepohodlný při pohybu, protože neumožňuje přirozený pohyb těla.

Druhy tvarů balistických plátů:
Single Curve - jednoduše ohnutý
jednoduché zakřivení plátu je univerzální pro všechny somatotypy a tělěsné proporce
Multicurve - vícenásobně zakřivený
výhody: anatomické zakřivení v oblasti hrudníku a břicha - pohodlnější pro sezení v autě a celodenní nošení hlavně pro atletické postavy
FSAPI curve - vícezakřivení pro ženy s větším poprsím
anatomicky tvarované pro obdařenější ženy
